Wystawa Piotr Gryz GRAFIKA

Prace prezentowane na wystawie są owocem autorskiego projektu badawczego realizowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ideą przewodnią było sprawdzenie jakie efekty przyniesie połączenie cyfrowej grafiki artystyczną z działaniami manualnymi oraz szlachetnymi technikami reprodukcji fotochemicznej. Kojarzona z działaniami mechanicznymi, automatycznymi i naśladowczymi grafika tworzona za pomocą komputera i urządzeń cyfrowych uchodzi w powszechnym mniemaniu za twór prostszy, mniej szlachetny, tani i łatwy. Zarówno w wykonaniu jak i odbiorze. Połączenie obrazów cyfrowych stanowiących materiał matrycowy, ze starymi, ponad stuletnimi technikami reprodukcji fotochemicznej wykonywanymi na szlachetnych, czerpanych papierach stawia pod znakiem zapytania te wątpliwości. Generuje również pytania o płynność granic pomiędzy tym co szlachetne i nieszlachetne, oraz nieodróżnialności w odbiorze tego, co automatyczne, maszynowe, od tego co manualne.

Piotr Gryz

Relacja fotograficzna z wernisażu 26 października 2017